SAVRULUŞ
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links


Cihangir Akşit Romanları

Sarı Sessizlik

Sarı Sessizlik
Bir kayboluşun romanı
Miralay Reşat Bey ve Vatan Savunmasında 27 yıl

Miralay Reşat Çiğiltepe
ve Vatan Savunmasında
27 yıl


Miralay Reşat Çiğiltepe ve Vatan Savunmasında 27 yıl

DK  Doğan Kitap

1950 yılında Hükümetin aldığı kararla, Ankara’da apar topar kurulan 5 bin kişilik bir Türk tugayı Kore’ye gönderildi. Her ne olduysa oldu, I. Türk Tugayı kendisini ateşin tam ortasında buldu. Ve perişan halde geri çekilen müttefiklerine beklenmedik üç altın gün kazandırdı...

Savruluş; Anadolu'dan İstanbul'a geldikten sonra hayatını Kurtuluş’ta üvey babasının yanında bakkal çırağı olarak geçiren; ancak hiç beklenmedik gelişmeler sonucunda kendisini dünyanın öbür ucunda, Kore'de bulan Cemil Şadi'nin dramatik öyküsüdür. Askere gitmeden görücü usulü evlendirilmiş ve çok az tanıdığı bu kıza âşık olmuştur delikanlı. Rütbeli-rütbesiz tertemiz, Anadolu delikanlılarından sadece biridir o. Zaman ve mekân değişse de aslında bu öykü yüzyıllardır hiç değişmemektedir. Aşkın ve hasretin, sevincin ve hüznün, yanlızlığın, fedakârlığın, özgüvenin, inancın, cesaretin, yaşama sevincinin, insan sevgisinin ve insanin acımasız, ders almayan doğasının öyküsüdür.

Savaş edebiyatının usta kalemi Cihangir Akşit’ten, Kore savaşı günlerinde başlayıp İstanbul-Kore hattında geçen soluk soluğa okunacak, uzun araştırmalara dayanan bir macera ve aşk romanı.

Cihangir Akşit 1953 yılında İstanbul'da doğdu. 1974 yılından itibaren önce piyade ve sonra kurmay subay olarak takım, bölük, tabur, alay, tugay ve tümen dahil sıralı komutanlık görevlerinde ve NATO dahil çeşitli karargâh görevinde bulunduktan sonra 2008'de emekli oldu. Yaşamı boyunca harp tarihi, satranç, stratejik yönetim, toplam kalite yönetimi gibi konuların yanında kişisel sergiler açarak resim sanatıyla da yakından ilgilenen Akşit’in, Doğan Kitap tarafından yayımlanan Sarı Sessizlik (www.sarisessizlik.com) ve Çiğiltepe: “Miralay Reşat Bey ve Vatan Savunmasında 27 Yıl” (www.cigiltepe.com) adlı iki romanı daha bulunuyor.

Romandan kesitler

Roman için yazarların yorumları

Okurların Yorumları

Röpörtajlar/Söyleşiler

"Arirang" Kore halk ezgisi:

Romanın kaleme alınışında yazarın yüzlerce defa dinlediği ve kendisine yazarken esin kaynağı olan ve Kore'de savaşan Mehmetçiğin her daim duygulanarak hatırladığı Arirang halk ezgisi linkleri:

Romanın yazım aşamaları:

Savruluş 2009-2010
Savruluş 2009-2010